Wpływ nieruchomości na środowisko
Wpływ działalności człowieka na środowisko jest coraz ważniejszą kwestią. Dyskusja publiczna dotycząca ochrony zasobów naturalnych dotyczy też branży budowlanej i sektora nieruchomości. Budynek generuje zanieczyszczenia zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji i wyburzania. Na przykład ogrzanie naszych domów przyczynia się do emisji ogromnych ilości CO2 do atmosfery. Dlatego właśnie świadomość tego typu zagrożeń jest tak ważna dla współczesnych ludzi. Szczególnie, że jako właściciele domów mamy spory wpływ na ilość generowanych przez nie zanieczyszczeń.
Etap budowy a środowisko
Powstanie budynku to wyraźna ingerencja w środowisko naturalne. Jej wpływ zależy nie tylko od wielkości inwestycji, ale również od technologii budowy i świadomości ekologicznej inwestora. Przepisy zobowiązują go do ochrony wody powietrza i ziemi w trakcie prac budowlanych. Jest to konieczne, ponieważ etap powstawania zabudowy zmusza nas do przeprowadzenia zmian na terenie działki. Chodzi przede wszystkim o wycinanie drzew i równanie czy utwardzanie gruntu. Wszystko po to, by uzyskać odpowiednią nośność i móc postawić budynek.
Zanieczyszczenie generuje też sama budowa. Pyły i ścieki powstałe w trakcie prac nie pozostają bez wpływu na środowisko. Maszyny budowlane i transport niezbędnych materiałów na plac budowy to główne czynniki odpowiedzialne za emisję CO2 na tym etapie. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się inwestycje, których kluczowym elementem jest zabezpieczenie ziemi i wód gruntowych w czasie prac. W tego typu projektach stosuje się też często zamknięty obieg wody na budowie, a do postawienia budynku stosuje się materiały bardziej przyjazne środowisku. Aby nasza inwestycja była jak najmniej inwazyjna, warto też pomyśleć o recyklingu odpadów budowlanych.
Czy eksploatacja budynku może być eko?
Zanieczyszczenia generowane na etapie eksploatacji zabudowy mają związek przede wszystkim z jej ogrzaniem i zaopatrzeniem w prąd. Stare systemy grzewcze i budynki o niskiej jakości energetycznej wpływają na jakość powietrza. Widać to doskonale na przykładzie Krakowa i miejscowości skupionych wokół miasta. Smog jest tam widoczny gołym okiem, a codzienne alerty dotyczące jakości powietrza to już stały element życia mieszkańców tych okolic. Kompleksowa termomodernizacja wpływa nie tylko na jakość życia w domu, ale też na lokalne środowisko naturalne. Odnawialne źródła energii to nie tylko świadoma dbałość o naturę, ale i niższe koszty utrzymania domu.
Eksploatacja budynku wiąże się też ze ściekami pochodzącymi z systemu kanalizacji. Oszczędzanie wody oraz nowoczesny miejski system oczyszczania ścieków to podstawa w ograniczaniu tego typu zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy zaczynamy borykać się z kryzysem dotyczącym niedoborów wody pitnej również w Europie.
Wpływ wyburzania budynku na ekosystem
Również etap usuwania starej zabudowy nie jest obojętny dla środowiska naturalnego. W czasie wyburzania powstają pyły i zanieczyszczenia, które dostają się do atmosfery. Podobnie dzieje się ze spalinami, które emituje sprzęt budowlany wykorzystywany do prac wyburzeniowych. Jednak największym problemem jest gruz i śmieci, które powstają po rozbiórce budynku. Tylko część z nich nadaje się do recyklingu, resztę trzeba utylizować lub przechowywać w chronionych warunkach, ponieważ bywają toksyczne.