Mały dom mieszkalny bez pozwolenia na budowę
Decydując się na budowę małego domu jednorodzinnego, możemy skorzystać z uproszczonej procedury i postawić go bez pozwolenia na budowę. Rozwiązanie takie, chociaż zmniejsza ilość formalności i skraca czas realizacji całej inwestycji, ma też pewne ograniczenia.
Z rządowego programu „Dom bez formalności” możemy korzystać od początku 2022 roku. W pierwszym roku obowiązywania programu z tego rozwiązania skorzystało niecałe 1,2 tys. osób, w zeszłym roku zostało zrealizowanych 1,7 tys. budów.
Jaki dom możemy wybudować bez pozwolenia?
Na uproszczonych zasadach, czyli bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, możemy wybudować dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. Budynek może posiadać maksymalnie 2 kondygnacje, w całości musi znajdować się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Dom musi być przeznaczony do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych (nie może być budowany na sprzedaż lub wynajem). W zależności od projektu powierzchnia użytkowa takiego domu może wynieść nawet 100 metrów kwadratowych.
W ramach programu możemy też wybudować parterowy dom rekreacyjny. Rozpiętość jego elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 merów, a wysięg wsporników nie może być większy niż 2 metry. Na każde 500 metrów kwadratowych działki możemy postawić jeden budynek spełniający założenia programu.
Jakie formalności należy spełnić?
Budowa małego domu jednorodzinnego nie wymaga pozwolenia na budowę, musi być ona jednak zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, która musi być wydana w ciągu 21 dni.
Sami możemy zadecydować, czy inwestycję chcemy realizować z dziennikiem i kierownikiem budowy, czy bez. Budowę musimy realizować zgodnie z projektem budowlanym, ale nie musimy za niego płacić. Możemy skorzystać z bezpłatnego projektu udostępnionego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Aktualnie w bazie znajduje się ponad 70 ogólnodostępnych projektów.
Inwestor zobowiązany jest również do przestrzegania wymagań techniczno-budowlanych związanych z budynkami i ich usytuowaniem. Konieczne jest również geodezyjne wyznaczenie terenu oraz geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.
W jaki sposób zgłosić budowę?
Budowę domu do 70 metrów kwadratowych należy zgłosić do organów nadzoru budowlanego, załączając do zgłoszenia takie dokumenty jak:
- projekt architektoniczno-budowlany,
- projekt zagospodarowania działki,
- oświadczenie o budowie domu na własne potrzeby,
- oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie budową, w przypadku realizacji prac bez kierownika budowy.
W zastępstwie kierownika budowy jesteśmy również zobowiązani do umieszczenia na budowie w widocznym miejscu tablicy informacyjnej z danymi inwestora.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami organy nadzoru nie mogą wnieść sprzeciwu, więc budowę możemy rozpocząć niezwłocznie po złożeniu zawiadomienia w urzędzie.