Inwestowanie w nieruchomości komercyjne – czy to się opłaca?
Z analizy ekspertów serwisu RynekPierwotny.pl na podstawie danych Metrohouse wynika, że między IV kwartałem 2019 r. a IV kwartałem 2023 r. zakupy inwestycyjne mieszkań wynosiły – w zależności od kwartału – od 28 do nawet 48% wszystkich transakcji. Nie tylko nabycie takich nieruchomości może okazać się korzystnym krokiem. Czy opłaca się inwestowanie w nieruchomości komercyjne?
Czym są nieruchomości komercyjne?
Tego typu nieruchomości są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie są stale zamieszkiwane, lecz dostosowane do świadczenia określonych usług. Nie oznacza to, że cały budynek musi mieć takie przeznaczenie. W przypadku wielu inwestycji mieszkaniowych na parterze znajdują się nieruchomości przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, a nad nimi lokale mieszkaniowe. To połączenie, które może być korzystne dla obu stron – korzystający z lokalu komercyjnego ma w tym samym budynku wielu potencjalnych klientów, a mieszkańcy – dostęp do sklepu spożywczego, dentysty czy innych usług.
Do nieruchomości komercyjnych zaliczamy również magazyny, hale produkcyjne czy działki przeznaczone pod zabudowę komercyjną. Czy warto w nie zainwestować?
Inwestycja w nieruchomości komercyjne – czy to ma sens?
Według różnych statystyk nawet ok. milion Polaków osiąga przychody z tytułu najmu mieszkań. Zwrot z takiej inwestycji zależy od wielu czynników, ale przeważnie wynosi 4-6%. A jak to wygląda w przypadku nieruchomości komercyjnych? W ich przypadku trzeba się liczyć z koniecznością posiadania wyższego budżetu, dlatego zazwyczaj są to inwestycje poza zasięgiem prywatnych inwestorów. Różne analizy pokazują, że zwrot z inwestycji w nieruchomości komercyjne jest wyższy niż w przypadku wynajmu długoterminowego mieszkań i wynosi nawet do 10%, przy czym zależy od wielu czynników.
Rynek nieruchomości komercyjnych w 2024 roku w Polsce
Z raportu „Market Outlook 2024” CBRE wynika, że inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce nabiorą tempa i w 2024 roku mają wzrosnąć o 10% rok do roku. Stabilnie ma wyglądać sytuacja w branży magazynowej. W 2023 roku wynajęto 5,7 mln mkw. powierzchni, co oznacza spadek o 15% w porównaniu do roku 2022, a mimo to 3. najwyższy wynik w historii.
Jeśli chodzi o rynek biurowy, widać poprawę jakości powierzchni. Biura są coraz atrakcyjniejsze i towarzyszy temu zwiększone zainteresowanie najemców. 2023 rok był doskonały dla branży. Tylko w Warszawie popyt wyniósł 749 tys. mkw., co oznacza wynik lepszy o ok. 20% niż w latach pandemii.
Na zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi ma również wpływ rozwój rynku e-commerce. To oznacza rosnące potrzeby w zakresie powierzchni magazynowej.
Jeśli chodzi o sektor instytucjonalnego wynajmu mieszkań, to ten rynek dopiero rozwija się w Polsce. Na razie stanowią 1% zasobów mieszkaniowych w największych miastach. Podaż jest zbyt mała, a potencjał – bardzo duży. Ok. 25% inwestorów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej bierze pod uwagę ulokowanie środków w tym sektorze.
Najbliższy okres może być bardzo perspektywiczny dla branży, dlatego warto rozważyć inwestycję. W Polsce rozwijany jest crowdfunding nieruchomości komercyjnych, w której nabywca kupuje udziały w spółce inwestującej w tego typu nieruchomości. Nie musi posiadać ogromnej kwoty potrzebnej za sfinansowanie całej inwestycji.