
Jakie są korzyści z posiadania nieruchomości w kilku krajach?
Nieruchomości to dla wielu z nas ważny element portfela inwestycyjnego. Coraz więcej Polaków kupuje domy lub mieszkania również za granicą. Służą one jako zabezpieczenie środków, mogą być też źródłem dochodu pasywnego. Prócz tego zdarza się, że osoby zamożne decydują się na zakup mieszkania lub domu w atrakcyjnych turystycznie miejscach, by nie martwić się o zakwaterowanie na zagranicznym urlopie. Czy posiadanie nieruchomości poza Polską niesie inwestorom jakieś dodatkowe korzyści?
Jakie zagraniczne rynki wybierają Polacy i dlaczego?
Wśród inwestorów zainteresowanych zakupem nieruchomości za granicą popularne są kraje europejskie, szczególnie te położone nad Morzem Śródziemnym. Chętnie wybieranymi krajami są Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Chorwacja. Mają one duży potencjał turystyczny, a to niesie za sobą konkretne korzyści. Do najważniejszych należy możliwość czerpania zysku z najmu, również turystycznego. Prócz tego, jak już wspominaliśmy, mieszkanie lub dom w pięknym miejscu za granicą mogą być też wykorzystywane przez właścicieli w celach urlopowych.
Potencjalni kupcy poszukujący lokum poza naszym krajem sprawdzają też sąsiednie rynki. Polacy często decydują się na kupno mieszkania w Niemczech czy w Czechach. Dużym plusem w takim wypadku jest stosunkowo niewielka odległość od nieruchomości, którą można dzięki temu łatwiej zarządzać.
Aby jednak dobrze ocenić szanse i zagrożenia związane z inwestycją w zagraniczne lokum należy najpierw dobrze określić nasz cel. Jeśli ma być to lokata kapitału, wybierzmy kraj, w którym wahania walutowe będą generować minimalne ryzyko dla naszego kapitału. Gdy nieruchomość za granicą chcemy wynajmować, warto wybrać miejsce z potencjałem turystycznym lub w miejscowości, która się rozwija.
Mieszkanie lub dom za granicą wymaga od nas znajomości miejscowego prawa podatkowego i zasad kupna i sprzedaży nieruchomości. Wysiłek ten może się jednak opłacić. Z jednej strony odpowiedni wybór może przynieść nam korzyści skarbowe, z drugiej zakup lokum za granicą uniezależnia nas od warunków na rodzimym rynku. W tym kontekście inwestycja w nieruchomość w innym kraju obecnie wydaje się szczególnie atrakcyjna. Dlaczego? W tej chwili w Polsce branża mieszkaniowa zmaga się z drożyzną. Próg wejścia jest więc wysoki, za granicą te warunki mogą być dużo bardziej korzystne, dzięki czemu tego rodzaju zakup będzie jeszcze bardziej opłacalny.
Pamiętaj o ryzyku
Mimo wielu plusów inwestycja na zagranicznym rynku nieruchomości niesie też za sobą szereg trudności. Do najważniejszych należy zarządzanie lokum, które najczęściej odbywa się na odległość. W związku z tym w wielu przypadkach, aby mieć kontrolę nad inwestycją, trzeba korzystać z pomocy lokalnych firm, które zaopiekują się naszym mieszkaniem lub domem i będą za nas sprawować pieczę nad ewentualnym najmem. Usługi tego typu wiążą się z wydatkami, przez co rentowność inwestycji spada.
Jak wspominaliśmy, kłopotem mogą być też wahania walutowe, które bezpośrednio wpływają na wartość lokum i jego koszty utrzymania. Aby uniknąć kłopotów i podejść do inwestycji zagranicznej świadomie, potrzebna jest też choćby podstawowa wiedza o lokalnym systemie prawnym i skarbowym. Wysiłek ten przyniesie jednak konkretne korzyści, szczególnie gdy zagraniczna nieruchomość zacznie zyskiwać na wartości.