
Rekordowa średnia wysokość wnioskowanego kredytu, spadek liczby wniosków
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o który wnioskują zainteresowani kredytobiorcy wzrosła we wrześniu do historycznego poziomu 444,74 tys. zł. W tym samym czasie o 22% spadła liczba wnioskodawców, a o 16,9% Indeks Popytu, czyli ogólna wartość zapytań o kredyty. Wszystko wskazuje na to, że kredyt hipoteczny jest obecnie osiągalny tylko dla zamożniejszej części społeczeństwa.
We wrześniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 28,51 tys. potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej było ich 36,57 tys. Z kolei w porównaniu do poprzedniego miesiąca, liczba osób zainteresowanych kredytem hipotecznym wzrosła o 8%.
Średnia kwota wnioskowanego kredytu osiągnęła we wrześniu historyczny poziom 444,74 tys. i była wyższa o 6,6 tys. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca, sierpnia, było to wzrost o 3,2%.
Liczba wniosków o kredyt maleje
Jak tłumaczą specjaliści, ujemny odczyt wartości popytu na kredyty mieszkaniowe utrzymuje się już kolejny miesiąc z rzędu, ze względu na wygaśnięcie efektu niskiej bazy z pierwszego półrocza zeszłego roku. Bieżące dane zestawiane są już z wysoką bazą drugiego półrocza 2023 r., które to stymulowane było programem Bezpieczny Kredyt 2%. Tym samym, można się więc spodziewać kontynuacji spadku wartości Indeksu Popytu na kredyty hipoteczne w nadchodzących miesiącach bieżącego roku.
Według analityków wrześniowy poziom Indeksu Popytu powinno odczytywać się pozytywnie, nawet pomimo obecnie najwyższego w krajach UE i drugiego w Europie poziomu oprocentowania kredytów hipotecznych.
Co przyczynia się do spadku wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe?
Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, istotnym czynnikiem wpływającym na spadek poziomu bieżącego odczytu Indeksu Popytu jest mniejsza liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny. Oznacza to, że we wrześniu br. w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę mniejszą o 16,9% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.
Według BIK drugim ważnym czynnikiem częściowo kompensującym spadek wartości Indeksu wywołany spadkiem liczby wnioskodawców jest wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, do historycznie wysokiej wartości 444,74 tys. zł. co jest kwotą o 6,6% wyższą niż przed rokiem. Według specjalistów wnioskowaniu o coraz wyższe kwoty kredytów sprzyja wzrost zdolności kredytowej, spowodowany realnym wzrostem wynagrodzeń, przy jednocześnie utrzymującym się na stabilnym poziomie stóp procentowych. Wszystko to powoduje jednak, iż kredyty mieszkaniowe są obecnie dostępne głównie dla zamożniejszej części klientów.