Metody na zwiększenie efektywności energetycznej budynków
Zwiększenie efektywności energetycznej budynku, mimo że wymaga poniesienia wydatków na remont, to skutkuje obniżeniem rachunków za prąd. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przynosi jednocześnie pozytywne skutki dla naszej planety.
Efektywność energetyczna budynku określa, ile energii elektrycznej jest potrzebne na zapewnienie komfortu termicznego użytkownikom. Im mniej energii jest potrzebne do ogrania budynku zimą lub jego schłodzenia latem, tym wyższa efektywność energetyczna.
Niższe zużycie energii sprawia, że przy jej produkcji emitujemy mniej zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, które negatywnie wpływają na nasze środowisko i klimat. Mniejsze zapotrzebowanie na energię przekłada się również na nasze realne oszczędności w postaci mniejszych wydatków na prąd.
Zmiany na etapie projektu
O poprawie efektywności energetycznej w przypadku domu jednorodzinnego warto pomyśleć, zanim jeszcze przystąpimy do jego budowy. Dobrze dobrany projekt domu sprawi, że wydatki na jego ogrzewanie lub chłodzenie będą niskie. Rezygnacja z balkonów, przez które często tworzą się mostki termiczne lub dużych przeszkleń sprawi, że łatwiej będzie nam utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz.
Odpowiednia technologia budowy i dobrej jakości materiały potrafią ograniczyć straty ciepła w przyszłości. Nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania, dobrze rozplanowane i wykonane instalacje również obniżają nasze późniejsze wydatki.
Modernizacja budynku
Także w przypadku starszych domów możliwe jest wprowadzenie zmian, które przyniosą nam w przyszłości wymierne korzyści. Termomodernizację warto rozpocząć od przeprowadzenia audytu energetycznego, który zdiagnozuje najpoważniejsze problemy. Podczas testów i pomiarów zostanie określone faktyczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, określona zostanie efektywność stosowanego systemu ogrzewania oraz wskazane zostaną miejsca, w których występują największe straty ciepła.
Wachlarz zmian, jakie możemy przeprowadzić, jest zazwyczaj bardzo szeroki i uzależniony od wydatków, jakie zamierzamy ponieść oraz zakresu remontu, który będziemy chcieli przeprowadzić.
Gruntowna termomodernizacja związana jest z montażem nowoczesnego i ekologicznego systemu ogrzewania. Jednym z najpopularniejszych i rekomendowanych przez specjalistów rozwiązań jest pompa ciepła. W połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczną wytwarzającą własny prąd jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć wydatki na prąd dostarczany z sieci, w niektórych przypadkach eliminując je niemal całkowicie.
Montaż inteligentnych termostatów z możliwością programowania ustawień i zdalnego zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach ułatwia nam kontrolowanie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Temperaturą możemy sterować w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Łatwo ją obniżymy, gdy nie ma nas w domu, a ogrzewanie może się włączyć automatycznie przed naszym powrotem.
Przy okazji tak gruntownych zmian warto pomyśleć o dociepleniu budynku, w tym stropów i dachu oraz wymianie okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Takie zabiegi są w stanie znacznie zredukować straty ciepła.
Wymiana urządzeń
Do działań związanych z poprawą efektywności energetycznej możemy też zaliczyć wprowadzenie wszelkich rozwiązań, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Może to zostać zrealizowane na przykład poprzez wymianę starych i nieefektywnych urządzeń domowych o dużym poborze prądu.
Podstawą wprowadzania zmian, które możemy zrealizować najniższym kosztem, jest wymiana żarówek na energooszczędne i montaż czujników ruchu dla oświetlenia zewnętrznego oraz na korytarzach lub schodach.